Bilecik Haberleri, Bilecik Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Almanya'da Türkçe dersi krizi

Almanya’da bazı okullarda Türk öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenleri tarafından sunulan Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin, başkent Berlin’de bazı belediyelerce engellenmeye çalışıldığı bildirildi.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Cemal Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, bu öğretim yılından itibaren Berlin Mitte ve 2018’in ocak ayından itibaren FriedrichshainKreuzberg belediyelerinin dersler için sınıf kullanım ücreti talep ettiğini belirtti.

Yıldız, Berlin’de yaklaşık 40 yıldan bu yana devam eden ve MEB öğretmenleri tarafından Alman okullarında sunulan Türkçe ve Türk Kültürü dersleri risk altında. ifadesini kullandı.

17 OKULDA ÖĞRENCİLER TÜRKÇE DERSİNE GİREMİYOR

Okullar açılalı iki hafta olmasına rağmen ilgili mercilere yapılan itirazların ve görüşmelerin sonuç vermediğine işaret eden Yıldız, öğrencilerin Mitte Belediyesi sınırları içindeki 17 okulda Türkçe dersine giremediğini kaydetti.

BELEDİYE PARA İSTİYOR

Alman basınında yer alan haberlerde de Mitte Belediyesi’nin 2017-2018 öğretim yılında sınıfların kullanılması için yaklaşık 30 bin avro talep ettiği belirtildi.

YAKLAŞIK 3 BİN ÖĞRENCİ TÜRKÇE DERSLERİNE KATILIYOR

Berlin’de 100’ün üzerinde okulda 3 bine yakın öğrencinin Türkçe ve Türk kültürü derslerine katıldığı ifade ediliyor.

MEB öğretmeleri tarafından verilen söz konusu dersler, birçok eyalette çok sayıda öğrenci tarafından ilgi görüyor.

Bir önceki yazımız olan Kürsüden seslendi: Türkiye'ye teşekkür ederim başlıklı makalemizde bm, Dış Politika Haberleri ve donald trump hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi